MENU
component-ddb-728x90-v1-01-desktop

Groceries cost nearly 30 percent more in Seattle, study finds

A gallon of milk costs about $2.39 in the Seattle area.

If you hang out with a group of millennials in Seattle, you're likely to hear a lot of jokes about avocado toast. Apparently, according to boomers, it's the thing that is preventing us from affording a house, or leveling up our lives in any way that's "traditional."

But it's not just toast that's costly to eat around here. According to a new study, almost anything edible costs more in Seattle than the rest of the country, whether you're at a grocery store or a restaurant.

A new "Cost of Living Index" released by the Council for Community and Economic Research reveals how much money residents in hundreds of cities across the U.S. spend on everything, from housing to transporation to goods and services.

The quarterly report compiles cost-of-living data from more than 300 independent researchers across the country, and found that while (as we well know) housing is expensive, that's not the only necessity burdening our take-home pay.

According to the index, residents here spend 27.8 percent more on groceries compared to the national average.

How exactly that cost breaks down varies somewhat: A gallon of milk is $2.39 here, whereas in Philadelphia it's only $2.04, and $1.53 in Phoenix. If you want a loaf of bread, that'll run you about $3.51 in Seattle, compared to San Francisco's $4.97, or Honolulu's $5.09.

And while there are closer price margins, these seemingly negligble differences can add up when you're loading a grocery cart.

Which of course makes this statistic even worse: Though Seattle-area dwellers are undoubtedly spending a large amount of their incomes on groceries, there are some U.S. cities spending even more. Manhattanites pay more than 37.3 percent for their groceries compared to the national average; Honolulu residents pay a whopping 68 percent more.

close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending